Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
5. На закріплення виконую таку вправу:
Знайдіть геометричну суму векторів: а(1;-2) і b(3;-2).
Розв’язок демонструю на
екран (мал. 23).Учні виконують побудову самостійно.
y
O b x
a
c
Мал. 23
Доцільно запропонувати учням
з’ясувати, як знайти суму трьох і більше векторів, використовуючи властивості
додавання векторів. Повідомляю учням, якщо треба побудувати суму трьох і більше
векторів, застосовують ”правило многокутника”, застосовуючи поступово ”правило
трикутника ”.
ІІІ. Підсумок уроку.
Учні повторюють правила
додавання векторів і що вони мають практичне застосування на
уроках фізики у розділі ”Механіка”.
IV. Завдання додому.
п.п. 94, 95(§10); зап. 14, 15; №№ 9,14,15.
УРОК – 7. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
Мета уроку. Закріпити поняття суми векторів за допомогою “правила
паралелограма ”, а також властивості додавання. Ознайомити учнів із поняттям
різниці векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та застосування й формування вмінь.
Знання, вміння, навички. Знати правила й властивості додавання векторів уміти будувати суму
двох векторів за правилами додаванням векторів і застосовувати нові знання для
розв’язування вправ.
Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2)кодопозитиви; 3) таблиці із умовами та алгоритмом їх,
розв’язування.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка засвоєння
вивченого матеріалу.
1. Перевіряю домашнє
завдання за допомогою кодоскопа.
2. Задаю декілька запитань
до класу:
1)
Сформулювати правила додавання векторів і показати
їх на на малюнку (підручника).
2)
При якій умові два вектори рівні ?
3)
Які закони застосовуються для додавання векторів?
4)
Яке
правило застосовується для трьох і більше векторів векторів
5)
Знайдіть суму
a(2;1) і b(-2;-1) і як називають цю суму векторів?
2.
Демонструю зображення додавання векторів за
допомогою кодос- копа.
ІІ. Вивчення нового
матеріалу.
1.
  Звертаю увагу на запис c = a – b і задаю запитання:
1) Що ми розуміємо під різницею, вивчали числа?
         Тому різницею c = a – b векторів a і b називається такий c, який в сумі
з числом a - b є таке число c , який в сумі з числом b дає вектор a.
     Підсумовую: інакше кажучи, з різниці c = a – b
за означенням випливає правильність співвідношення b + c = a. Ставлю різні
запитання і завдання, демонструючи на екран відповідні записи і малюнки. Даю
само- стійні завдання на знаходження різниці і суми векторів.
Формулюємо разом з учнями означення різниці векторів a(a1;a2),
b(b1;b2
B C
a+b
a a-b
А b D
Мал. 24
         Різницею
векторів a(a1;a2), b(b1;b2 ) називається
такий вектор с(с1;c2), який в сумі з вектором b має
вектор a : b + c = a. Звідси знаходимо координати вектора c = a – b: c1
= a1 – b1 c2 = a2 – b2.
За мал. 24 учні знаходимо різницю і суму векторів OA і OB .
Запропоновую учням
використати правила додавання і віднімання векторів.
2. Властивості додавання
(переставна і сполучна) учні записують в зошиті у вигляді:
a + b = b + a
Розглядаю випадки, коли три
точки А, В, С лежать на одній прямій.
3) Сполучну властивість
векторів записується у вигляді:
(a + b) + c = a + (b + c) (1)
 B b
C
a a+b
A (a + b) + c D
a)
b
a b+c c
a + (b + c)
ь)
Мал. 25
На екран демонструю мал. 25
і разом з учнями коментую сполучну власти – вість додавання (1).
 4. Після
повторення властивостей додавання демонструю алгоритм побудови різниці двох
векторів a і b. Для цього демонструю мал. 24 і алгоритм подови.
ІІІ. Тренувальні вправи.
    1) № 10(2)§10
[ c = a – b = (1–(-4);- 4–8) = =(5;-12), отже, e(5;-12),
  | c | = | a – b | = = =13].
y
O x
b
a
c
Мал. 26
Додаткове завдання. Відкласти дані вектори від початку координат і знайти їх різницю
(геометрично, мал. 26). Демонструю побудову на кодоскопу або на магнітній
дошці.
2. №13(а).
   Дано:
  a c
b
b
a
Мал. 27
Побудувати: a – b + c.
Розв’язування.
     Перепишемо
умову в такому вигляді: a – b + c = ( a – b ) + c.
  d = a – b + c
  a – b c
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |