Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
   Підсумок. Вектори CB AD називаються однаково
напрямленими, якщо однаково напрямлені й пів прямі CB і AD. Вектори CB AD називаються
протилежно напрямленими, якщо протилежно напрямлені й пів прямі CB і AD.
Для введення
поняття абсолютної величини (модуля) пропоную учням такі вправи.
  Нехай ABCD – квадрат із стороною
рівною 3.
Чому дорівнюють
абсолютні величини (модулі) векторів AB, BA, AC ?
 Підсумовую разом з учнями: ”
Абсолютною (або модулем) вектора називається довжина відрізка, що зображає
вектор. Абсолютна величина вектора а позначається | a | ”.
Далі знайомлю учнів із нульовим
вектором, тобто, коли початок вектора збігається з кінцем. Показую як
позначається нульовий вектор і учні записують це позначення в зошиті ( 0 ). А
також зауважую, що про напрям нульового вектора не говорять і абсолютна
величина нульового вектора дорівнює нулю. Операції над нульовими векторами
відіграють ту саму роль, що й число нуль в операціях числа.
ІІІ. Тренувальні
вправи (на кодопозитиві, напівсні ).
1.    Вектори AB і DC однаково ( ) чи
протилежно ( ) напрямленні
2.  Два вектори AB і DC рівні. Порівняйте
їхні абсолютні величини й напрям.
3.  Вектори AB і CB рівні за абсолютною
величиною. Чи рівні ці вектори?
IV. Підсумок
уроку.
1) Пригадую з учнями як
позначається вектор.
 2) Звертаю увагу на поняття одинакові
( ) і протилежно ( ) напрямленні вектори і ,що такі вектори називаються колінеарними.
3) Учні пригадують,
що вектор має довжину, тобто нове поняття, абсолютна величина вектора.
4) Ще раз
пригадую учням, про нульовий вектор і операції над ним. На кінець звертаю
увагу, що вектор і операції над ним використовуються у фізиці.
IV. Домашнє
завдання. § 10 (п. 91); №1; за. 1 – 4.
B C
O
A D
Мал. 9
Додаткове
завдання.
1) Довести, що
для справедливості рівності AB = CD необхідної і достатньо, щоб середина відрізка
AD збігалася із серединою відрізка BC.
2) Позначте на
мал.9 вектори AB,CB,OA, OC, BD, AD, DC, OB . Записати співнапрямлені і
протилежно напрямлені вектори.
  УРОК – 2. Тема уроку. РІВНІСТЬ ВЕКТОРІВ.
РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ВПРАВ
Мета уроку. Ознайомлення учнів із
поняттям рівні вектори і закріпити на прикладах.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань;
застосування знань і формування вмінь.
Знання,
вміння, навички. Знати формулювання рівності векторів, уміти відкладати від довільної
точки вектор, який дорівнює даному.
Наочні
посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви із зразками алгоритму розв’язку вправ.
ХІД УРОКУ
І. Фронтальне
опитування.
В – 1 [ В – 2]
1) Вектором
називається ... 1) Абсолютною величиною вектора називається
а) напрямлений
відрізок; а) довжина відрізка;
б) відрізок
певної довжини; б) довжина вектора;
в) стрілка з
напрямом; в) довжина променя;
г) промінь. г)
довжина відрізка, що зображає вектор. (1 бал)
2) Які вектори спів
напрямлені: 2) Які вектори протилежно напрямлені:
M A N
K B L
Мал. 10
а)BK і BL; б) NA
і AN; а) LB і BK; б) NA NM. в) MN і AN; г) KM і NL; в) MK і LN; г) NM і LK. (2бали)
3) Вектор AB=3. Яка довжина вектора
3) Вектор NK=5. Яка довжина
    MN, коли вектор AB= MN? вектора DC,
коли NK= DC?
     а) MN=6; б) MN=3; в) MN=0;г) MN=5. а)
AB=5;б)AB=3;в)AB=10; г)AB=0. (3 бали)
4) Нехай ABCD–
квадрат O–точка перетину діагоналей, |AC|= 6 см. нього Δ ABC із стороною 8
см
4) DE–середня лінія
Чому дорівнює |OA|?
B C
O
A D
 а) |OA|= 6 см ; редина BC). Знайти
|AD|.
B
D E
AC
 б) |OA|=3 см; а)|AD|=3см;
в) |OA|=6см; б)|AD|=6см;
г) |OA|=3см.
в)|AD|=4см;
г)|AD|=8см. (3бали)
5) Паралельне
перенесення задається формулами x'=x+2[x'=x+3], y'=y–1
[y'=y–2]. У які точки при цьому паралельному
перенесенні переходить
початок і кінець вектора AB [MN], що
мають відповідні координати (1;2) і (2;3) [ (2;4) і (1;3) ].
а) (2;3) і (4;2);
б) (1;3) і (2;4); а) (5;1) і (4;0); б) (5;2) і (4;1);
в) (-3;1) і (4;-2); г) (2;1) і (-4;2). в) (-5;-2) і
(-4;-1); г) (4;1) і (2;5). (3 бали)
Після цього
демонструю на екран правильні відповіді. Учні виставляють оцінки за бальною
системою, яка демонструється на екран (або таблицю). Звертається увага на 4-те
завдання, до якого ми ще повернемося в наступних уроках.
ІІ. Вивчення
нового матеріалу.
   Пропоную учням порівняти
вектори (4-те завдання із тестів фронтального опитування) BC і AD, AO і OC.
Назвати пару векторів, які однаково напрямлені і рівні за абсолютною величиною.
Учні знаходять правильну відповідь, пропонують свої версії означення рівності
векторів. Після цього ввожу означення рівних векторі:
Два вектори
називаються рівними, якщо вони суміщаються паралельним перенесенням.
1
D
C
B
A
2
Показую на екрані
мал. 213 (за підручником) і за допомогою двох кодоплівок (плівка-1, плівка-2)
демонструю динаміку паралельного перенесення. З екрана учні бачать, що існує
паралельне перенесення, яке переводить початок (С) і кінець (D) одного вектора
відповідно у початок (А) і кінець (В) другого вектора.
Підсумовую
необхідну і достатню умову рівності векторів: ”рівні вектори однаково
напрямлені й рівні між за абсолютною величиною”.
 Повертаючись до екрану
звертаю увагу учням, що вектори AB і CD –одинаково напрямлені і рівні за абсолютною
величиною. Паралельне перенесення, яке переводить точку C у точку A, суміщає
(учні дивляться на екран)
роблять
висновок: AB = CD (відрізки) і тому точка D збігається з точкою B,  тобто паралельне перенесення
переводить вектор CD у вектор AB. Отже, вектори AB і CD рівні, що й треба було
довести.
ІІІ. Закріплення
матеріалу (демонструю на кодоскопі).
1.  Вектори AB і DC однаково
напрямлені й мають рівну абсолютну величину. Чи рівні ці вектори?
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |