Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
ЗМІСТ
Урок – 1. Поняття про вектори.
Абсолютна величина вектора і напрям
Урок – 2. Рівність векторів.
Розв’язування вправ
Урок – 3. Координати вектора
Урок – 4. Розв’язування вправ.
Самостійна робота
Урок – 5. Додавання векторів
Урок – 6. Додавання векторів
(продовження)
Урок – 7. Додавання векторів
(продовження)
Список використаної літератури
УРОК – 1 Тема уроку. ПОНЯТТЯ ПРО ВЕКТОР. АБСОЛЮТНА
ВЕЛИЧИНА ВЕКТОРА І НАПРЯМ
Мета уроку. Увести поняття вектора, абсолютна
величина й напрям вектора, а також розв’язати вправи.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Навчальні
посібники і ТЗН.
1)кодоскоп; 2)кодопозитиви; 2)діапроек- тор; 4) фрагменти з діафільму ” Вектор
”.
ХІД УРОКУ
І. Повторення вивченого
матеріалу
(фронтальне
опитування на
кодоскопі).
1). Які відображення
площини на себе називається рухом (перемі- щенням)? Перерахувати відомі вам
види переміщення.
[симетрія
відносно точки, симетрія відносно прямої, поворот, паралельне перенесення].
2). Дати
означення напряму на площині.
[Наочно
паралельне перенесення означають як перетворення, при якому точки зміщуються в
одному і тому самому напряму на одну і ту саму відстань, або точки зміщуються
вздовж паралельних прямих ( або прямих які збігаються) на одну й ту саму
відстань].
3). Яке
відображення площини на себе називається паралельним пере- несенням?
4). Яке відображення
площини на себе називається паралельним пере- несенням?
[Паралельне
перенесення задається формулами:
x'=x+a, y'=y+b ].
5). Скільки
різних паралельних перенесень задають дві різні точки? [A(x1;y1),
B(x2;y2) переходять при паралельному перенесенні у точки
A'(x1+a;y1+b), B'(x2+a;y2+b)].
Розв’язати задачу
на тотожне відображення.
Дано відрізок
AB. Побудувати образ цього відрізка
а) При
паралельному перенесенні, який переводить точку A у точку В.
AB]. [AB AB].
б) При повороті
на 0o навколо вибраної поза відрізком AB точки. [AB
в) Чи являється
довільне переміщення тотожнім відображенням, якщо відомо,що воно переводить точку А в
точку В, а також В в точку В, тобто АВ АВ? [Ні, бо при будь-якому розміщенні осі
симетрії з віссю AB на площині знайдуться точки, які не переходять самі в себе,
а тотожне відображення є перетворення всієї площини на себе, яка будь-яку точку
площини відображає на себе].
Паралельне перенесення
задано формулами x=x+2, y=y+3. Знайдіть координати точок N' і M', в які
переходять точки N(1;2), M(2;1) при паралельному перенесенні. Побудувати точки
N і N ', M і M'; кожну пару точок з’єднайте відрізком.
Демонструю на кодоскопу
мал. 1, який складається з кодоплівок: система координат, із двох пар точок N і
N', M і M'. Одержаний малюнок показує, що при даному паралельному перенесенні
точки змістилися за паралельними прямими на однакову відстань. Пропоную учням
цю властивість довести, тобто, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм. Для
доведення вправи необхідно згадати з учнями означення й властивість
паралелограма, формули координат середини відрізка.
Пропоную учням знайти
середину відрізка NM' і N'M і переконатися, що ці точки співпадають. Учні
роблять висновок, що діагоналі чотирикутника NN'M'M перетинаються і в точці
перетину діляться навпіл, це означає, що NN'M'M – паралелограм. Таким чином
доведено, точки N і M змістили на одну і ту ж відстань.
Потім я доводжу
це твердження в загальному вигляді ( тобто для будь-якого паралельного
перенесення і довільних точок N і M ), показую на кодоскопі мал. 1.
Алгоритм
доведення демонструю на кодоскопі.
Нехай O1
– середина відрізка NM', а O2 – середина відрізка N'M. Знайти
координати точок і.
Для O1:
x = (x1+x2+a)/2,
y = (y1+ y2 b)/2;
для O2
:
x = (x1+a+x2)/2,
y = (y1 +y2+b)/2.
Точки О1=О2
– співпадають (одна і та ж точка).
Отже, діагональ
чотирикутника N'NM'M перетинаються і точкою перетину є точка О (середина );
звідки слідує, що чотирикутник NN'M'M – паралелограм (мал. 2), тобто NN' || MM'
і NN'=MM'.
y
N(x1+a;y1+b)
5
M(x2+a;y2+b)
o
2 N
M 0 1 2 3 4 x
Мал. 2
Звертаю увагу
учням на те, що ми довели наступне:
а) NM=N'M',
тобто, що паралельне перенесення зберігає відстань між точками, а це означає –
рух;
б) пряма
переходить у паралельну пряму.
Пригадати з
учнями теорему 9.4 (про існування і єдиності паралельного перенесення).
Підвести підсумок
фронтального опитування й оголосити оцінки.
ІІ. Вивчення
нового матеріалу.
Звертаю увагу
учням на те, що ми повторили паралельне перенесення, яке тепер буде називатися
по новому – вектор.
Після таких
міркувань переходимо до означення вектора, яке подано у підручнику (п. 91).
Вектором називається напрямлений
відрізок (за підручником мал. 215 демонструю на кодоскопу).
B
a
A
мал.
3 (за підручником мал. 211)
Звертаю увагу на
те, що учні вже зустрічалися із вектором у курсі фізики при вивченні величин,
які характеризуються числом і напрямом (такі, як сила, швидкість і т. д.).
На мал. 3 напрям
вектора визначається його початком і кінцем (стрілка). Для позначення вектора
використовуються малі букви латинського алфавіту a, b, c
Можна також
позначати вектор, вказавши його початок і кінець великими буквами латинського алфавіту.
При такому способі позначення
вектора на перше місце
ставлять його початок (перша буква), а кінцем є друга буква. Зверху над буквою
(буквами) ставлять риску (стрілку). Повідомляю, що вектор на мал. 3 позначають
так: a і AB.
B C
A D
Мал. 4
На кодоскопу
демонструю наступні завдання:
1. Виписати всі
вектори, зображені на мал. 4.
2. Дано точки
A,B,C,D (мал. 5):
а) зобразити вектори, DA, BA,DB,BC;
B
C
A D
Мал. 5
б) накреслити
вектор, початок якого співпадає із
початком вектора DB, а кінець
– з кінцем вектора DC.
Після
розв’язування цих вправ увожу поняття однаково напрямлених векторів. Показую на
кодоскопу мал. 6 і пояснюю учням, яке паралельне перенесення суміщається, а)
пів прямі AB і DE; б) пів прямі AB і BC.
A B C
D E
Мал. 6
[а) паралельне
перенесення, переводить точку в точку A у точку B; б) паралельне перенесення,
переводить точку А в точку В ].
Звертаю увагу учням
на те, що згідно означенню однаково напрямленні пів прямі лежать або на
паралельних прямих, або на одній і тій же прямій.
B C
A N D
Мал. 7
На кодоскопу демонструю
мал. 7 і умову завдання:” ABCD – трапеція. Пояснити, чому пів прямі BC і AD однаково
напрямлені ” [Пів прямі BC і AD лежать на паралельних прямих ВС і AD по одну сторону від січної AB].
Увожу означення протилежно
напрямленні пів прямі. Демонструю мал. 8 на кодоскопу.
Пояснити, чому
пів прямі BC і DA протилежно напрямлені.[Пів прямі BC і DA лежать на паралельних
прямих по одну сторону від січної AB ].
Звертаю увагу на
те, що протилежно напрямленні пів прямі (подібно до однаково напрямлених )
лежать або на паралельних прямих, або на одній й тій же прямій.
K M N
F E
Мал. 8
Означення
однаково напрямлених векторів показую на прикладах. За допомогою кодоскопу
демонструю мал. 7 і умову завдання.
Дано трапецію
ABCD (мал. 7):
а) Знайти всі
можливі пари одинаково напрямлених векторів.
б) Чи являються ВА CD однаково напрямленні?
(Відповідь поясніть)
Ввожу поняття протилежно ( )
напрямленні вектори :”CB і AD (мал. 7) називаються протилежно напрямленими,
якщо пів прямі CB і AD протилежно напрямлені”. Після цього демонструю задаю ще
одне запитання:
”Вкажіть
які-небудь пари протилежно напрямлених векторів”.
[Наприклад, BC і DA, AD і NA,
BC і CB].
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |