Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
2.    Два вектори AB = BC. Порівняйте їхні
абсолютні величини і напрям.
3.   Дано паралелограм ABCD. Які векторні
рівності можна скласти, використовуючи малюнок 11?
  5. OA, OB, OC – радіуси одного кола. Що
можна сказати про вектори OA, OB, OC?
6. Розглянути
розв’язок (за підручником мал. 214) задачі.
  Після ознайомлення учнів із розв’язком
задачі 2 і з можливістю й однозначністю відкладання від будь-якої точки площини
вектора, що дорівнює даному(за підручником с. 142), пропоную розв’язати таку
задачу: Дано вектор АВ і точку D. Побудувати точку С так, щоб вектор DC= АВ
Скільки розв’язків
має задача?
В
а
А С
а΄
О
План побудови
записую на кодоплівці. Учні коментують і записують цей план у зошиті, а також
виконують побудову:
1) будуємо пів пряму
з початком у точці D, паралельно пів прямій АВ (за допомогою косинця й
лінійки);
2) на цій пів прямій будуємо точку С,
яку одержимо суміщенням з точкою В (існує паралельне перенесення, при якому
початок вектора АВ переходить у точку D, а кінець точки В точку С).
Таким чином від
точки D площини відкладаємо один і тільки один вектор a΄, що дорівнює a.
IV. Підсумок
уроку.
Звертаю увагу
учнів на необхідну й достатню умову рівності векторів, а також на те, що
рівність векторів істотно відрізняється від рівності відрізків (учні самі
роблять висновок).
V. Завдання
додому. §10 (п. 92); №3; зап.5 – 7.
Додаткова
вправа.
      1) ABCD – квадрат, О – точка перетину
його діагоналей. Чи рівні вектори?
AB і CD, AD і OC,
AO і OB, BO і OD?
УРОК – 3. Тема уроку. КООРДИНАТИ
ВЕКТОРА
Мета уроку. Сформулювати поняття
координати вектора, ознайомити із знаходженням координати вектора через координати
пари чисел (координата кінців вектора).
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Наочні
посібники і ТЗН. 1) кодоскоп; 2) кодопозитиви.
Знання,
вміння, навички. Знати, що таке координати вектора; формулювання прямої і оберненої
теореми про рівність векторів; вміти знаходити координати вектора за його
початку і кінця; обчислювати абсолютну величину за його координатами; набути
навичок при виконанні вправ на обчислення рівності векторів і їх, координат.
ХІД УРОКУ
І. Повторення
вивченого матеріалу.
Перевірку
домашнього завдання проводжу за допомогою кодоскопу. На екран демонструю
алгоритм розв’язку вправи № 3 (§10) і додаткову вправу (квадрат).
До даних вправ
задаю запитання 5 – 7 (за підручником). Один учень розповідає доведення
запитання 6, а інший за допомогою кодоскопу розповідає доведення запитання 7.
Після цього
активним учням виголошую оцінки (бали).
ІІ. Вивчення
нового матеріалу.
1. Демонструю на екран мал. 12
(з коментуванням).
y
  y1 B(x2;y2)
 y1 A(x1;y1)
O x1 x2
x
Мал. 12
Задаю
запитання:
1)
Назвати
координати точок А і В.
2)
Показати
на екрані АВ вісі абсцис і ординат.
3)
Записати
довжини проекцій на осі Ox і Oy.
Пояснюю, що числа
a1 = x2 – x1 і a2 = y2 –
y1 є довжини проекцій вектора на осі координат і тим самим ми
знайшли координати вектора.
Корисно
сформулювати правило знаходження вектора:
” Щоб знайти
координати вектора, потрібно з координат його кінця  відняти відповідні координати
його початку ”.
Підсумовую:
координати векторів (OA,OC) із початком в точці O(0;0) співпадають з
координатами, їх кінців.
Пропоную учням
обчислити координати кінця (початку) вектора за його координатами й
координатами його початку (кінця):
1) Знайти координати кінця вектора (2;5),
початок якого в точці: а) (2;3); б) (-1;5), в) (0;0).
2) Знайти координати початку вектора
(5;-3), кінець якого в точці:
а) (-3;1), б)
(0;0), в) (5;-3).
Для усних обчислень
використовую таблицю (на кодопозитиві).
 A1
|
A2
|
A1A2
= a
|
x1
|
y1
|
x2
|
y2
|
a1
|
a2
|
2. |
3 |
4 |
8 |
2 |
5 |
2. Формулу для обчислення
абсолютної величини вектора за його координатами виводжу під час розв’язування вправ
(учні по черзі на дошці записують розв’язок):
1) Дано точки
А(3;1) і В(5;3). Знайдіть абсолютну величину вектора АВ.
2) Вектор а має початком точку А(x1;y1)
,а кінцем точку B(x2;y2).Знайдіть абсолютну величину вектора а.
Розв’язування.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |