Учебное пособие: Методичний матеріал по викладанню алгебри
Можливий запис:
 a + b = (2;3)
+ (-1;0) = (1;3).
Звертаю увагу учням на те, що
сума векторів є вектор. Зауважую, що сумою векторів може бути і нульовий
вектор, наприклад,
a(2;3) + c(-2;-3) = 0.
2)
 Дано вектори
a(-2;3), b(-1;-4), c(5;1). Перевірити властивості (самостійно з перевіркою):
      а) a + b = b
+a; б) a + (b + c ) = ( a +b ) + c.
Учні переконуються у
правильності рівностей і в тому , що це випливає з необхідної і достатньої
умови рівності векторів
   a + b і b +a , a + (b +c) і (a +b) + c.
3) Знайдіть абсолютну величину
векторів
a + b, a(1;-4), b(-4;8),
 a(10;7),
b(2;-2).
VI. Підсумок уроку.
Підсумовуючи урок, наголошую
учням, що ми навчилися додавати вектори за їхніми координатами, а також із властивостями
векторів (аналогічно до алгебри). Повідомляю, що ці властивості мають
відповідно іншу назву: комутативну й асоціативну.
VI. Завдання додому.
п. 94(§10); зап.10 – 13; № 8(2);збираю зошити для перевірки.
УРОК 6. Тема уроку. ДОДАВАННЯ ВЕКТОРІВ (продовження)
Мета уроку. Сформулювати й довести теорему 10.1, а також ознайомити з ” правилом
трикутника ” при додаванні векторів.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Знання, вміння, навички. Знати формулювання теореми 10.1; уміти будувати суму двох векторів за
”правилом трикутника” і ”правилом паралелограма” і застосовувати нові знання до
розв’язування завдань.
Наочні посібники і ТЗН. 1) Кодоскоп; 2) кодопозитиви; 3) діафільм ”Вектори на площині”; 4)
картки для проведення самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка завдання
вивченого матеріалу.
Викликаю учнів (4 – 6) до дошки і даю їм картки із завданням, наприклад,
такого змісту.
1.
                Дано вектори m (2;3), n(1;-1), k(2;-1). Знайти m + n; б) | m + k |; в)
m + n = n + m; г) m + ( n + k ) = ( m + n ) +k.
ІІ. Актуалізація опорних
знань.
Решта учні розв’язують задачі (на пів усно) на кодоскопу. Поступово
демонструю завдання на дошку-екран:
1)
Координати точок А(1;-3), В(2:3). Знайти координати
вектора АВ.
2)
  Знайти
координати вектора с і абсолютну, якщо a(0;3), b(-4;0).
3)
Сформулювати правило додавання векторів.
4)
Сформулювати властивості додавання векторів.
5)
Які вектори називаються рівними?
ІІ. Вивчення нового
матеріалу.
1. На дошку-екран демонструю
мал. 18, за допомогою якого разом з учнями доводжу теорему.
y
A(x1;y1)
C(x3;y3)
B(x1;y1)
O
x
Мал.18
Учні записують.
  Дано: A(x1;y1), B(x2;y2),
C(x3;y3) – довільні точки площини.
Довести: AB + BC = AC (мал. 18).
  Доведення. У процесі доведення задаю учням
такі запитання:
1) Знайти координати
векторів AB, BC, AC.
Учні записують в зошитах (
інший учень на дошці або на кодоскопу):
AB ( x2 – x1;
y2 – y1);
BC ( x3 – x2;
y3 - y2 );
AC ( x3 – x1;
y2 – y1).
1)
   Знайти
кординати вектора AB + BC.
2) Пропоную учням порівняти кординати
векторів AB + BC і AC та
  зробити висновок. Учні роблять висновок і записують в зошиті рівність:
AB + BC = AC, що й треба було довести.
На закріплення пропоную
учням перевірити, що теорема справедливадля таких випадків: 1) дані точки A, B,
C лежать на прямій, що паралельна осі Ox і осі Oy; 2) дані точки мають
кординати a(1;1); B(3;5), C(7;4).Учні самостійно виконують завдання і роблять
висновок.
N
M K P
Мал.19
2. Записати і відмітити
(мал. 19 вектор, який дорівнює: а) MN + NP;б) MP+PN, в) NP+PM;
  г)
PK+KM; д) PM=MK.
Учні виконують відповідні малюнки
і використовують ”правило трикутника”.
Демонструю мал. 215, 216 (за
підручником).
p
q k
l
n c d
m
Мал. 20
Потім демонструю мал. 20 і
пропоную виконати таке завдання : m+n, c+d k+l, p+q.
3. Розглядаю вправу №16
(§10, мал. 221, підручник)
Учні пригадують уроки фізики
і коментують дії сил і розв’язуванні вправи які зображено на мал. 21.
  [AOP= OPB
= α, тому OB = OC sin α, отже, | F| = |P |sin α ].
F
O
B
A
α C
Мал. 21
4. Демонструю побудову суми
двох векторів за ”правилом паралелограма”.
План побудови.
1) Відкладаю від початку
вектора а вектор b΄, яикй дорівнює вектору b.
b
a
d
b
Мал. 22
2) На векторах а і b΄, як на сторонах будуємо паралелограм.
     3) Провести
із спільного початку векторів а і b΄ вектор d (діагональ
паралелограма).d=a+b.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |